Facts Myths concept. Wooden blocks with text on table. White background. Copy space

מיתוסים נוספים להשתחרר מהם

אוכל אורגני הוא נקי מריסוס והוא בריא יותר

אוכל אורגני אינו נקי מריסוס, ולא בהכרח טוב יותר עבורנו. חקלאים המגדלים גידולים אורגניים, מורשים להשתמש בחומרי הדברה "טבעיים", שהם לעיתים קרובות, גרועים יותר לסביבה מאחיהם הסינתטיים. בכל מקרה אחוז חומרי ההדברה הטבעיים והסינתטיים שנשאר על האוכל כשהוא מגיע אלינו הוא קטן ביותר.

אכילת מזון אורגני אינה מגיעה עם יתרונות תזונתיים מול מזון לא אורגני. זאת, בהתאם לכ-98,727 מחקרים שנערכו בנושא.

University of California – BerkeleyAnnals of Internal MedicineThe American Journal of Clinical Nutrition

אכילת מזון שנפל לרצפה אחרי פחות מ-5 שניות עושה את זה בסדר

הכי גרוע זה כשמשהו שבא לכם בדיוק לאכול נופל לרצפה, אבל אם תרימו אותו אחרי פחות מחמש שניות, אז הכל בסדר, לא? אז זהו, שחוק חמש השניות לא באמת קיים במציאות. בקטריות יכולות לזהם מזון תוך עשיריות השניה. בדיקות שנערכו מגלות לנו שמזון לח מושך יותר מזהמים ממזון יבש, אך אין "משך בטיחותי" בו ניתן לאסוף מזון מהרצפה ולהכניס לפה. הכל תלוי בכמה נקייה הרצפה 🙂

Business InsiderDiscovery.com

אכילת שוקולד גורמת לאקנה?

לא נכון. במשך חודש שלם, האכילו מדענים עשרות נבדקים (אנושיים) בממתקים המכילים פי עשר שוקולד מהקיים בשוק, ועשרות אחרים בממתקים דמויי שוקולד. לאחר ספירת החצ'קונים, לא נמצא שום הבדל בין הקבוצות. לשתיהן לא היתה שום השפעה על האקנה. JAMA

תפוח ביום – מרחיק את הרופא?

תפוחים מכילים ויטמין C וסיבים תזונתיים, החשובים לבריאותנו לטווח הרחוק, אבל הם בהחלט לא כל מה שאנחנו צריכים. ואם וירוסים מסויימים או בקטריות יחדרו לגופנו, התפוחים לצערי, לא יעשו כלום כדי לשמור עלינו. אז לכו לקבל חיסון נגד שפעת, גם אם אתם אוכלים תפוחים. Business Insider

סוכר ממקורות טבעיים, כמו דבש, הוא טוב יותר עבורנו מאשר סוכר מעובד

אז ככה: חטיף הגרנולה שעשוי עם דבש במקום סירופ תירס עתיר פרוקטוז אינו בריא יותר עבורנו. זאת מפני שהסוכר המעובד שנמצא בממתקים הוא בדיוק כמו הסוכר שנמצא בפירות. לפי המדענים, השפעת סירופ התירס והסוכרים הטבעיים על הגוף היא זהה.

הבעיה היא שממתקים ומוצרים דומים, מכילים כמות גבוהה של סוכר למנה, מה שאומר יותר קלוריות.. הבדל שצריך לשים אליו לב.

Business InsiderSciShowDr. Joy Dubost/Huffington Post

אם אתם מצוננים, גלידה רק תעשה את זה יותר גרוע

אם אתם בבית, חולים ומצוננים, אין שום בעיה, לכו לגלידריה הקרובה לביתכם ואיכלו גלידה כאוות נפשיכם. הקונספט שמוצרי חלב יוצרים ליחה מוגברת פשוט אינו נכון. זאת על פי החוקרים של מאיו קליניק שגם אומרים: "למעשה, מוצרי חלב קפואים יכולים להרגיע גרון מגורה ואף לספק קלוריות שאחרת לא ייכנסו לגוף כשאתה חולה."

לבריאות

Business InsiderAmerican Review of Respiratory Disease,Mayo Clinic

סוכר ממכר כמו הרואין

איפה לעזאזאל שמעתם את זה??
בספר משנת 2009 "סיכוי שמן" טוען ד"ר רוברט לוסטיג שסוכר מגרה את מרכז הגמול במוח באותה הדרך שטבק, אלכוהול וסמים מגרים אותו ולכן הם ממכרים באותה המידה. לוסטיג גם מצטט מחקרים בהם נראים אזורים זהים במוח כשהם מלאי פעילות לאחר צריכת סוכר, או ביצוע פעולות מלאות הנאה ואף סקס.

הבעיה עם נתונים מהסוג הזה היא, שאין קו ברור או חתך אשר ממנו מתגלה התמכרות. כך שמדענים עדיין לא יודעים לזהות פעילות מוחית המביעה על התמכרות ועד שלא תיפתר תעלומה זו, אין לנו מה לפחד מהתמכרות כה דמיונית לסוכר.

Business Insider (12), "Fat Chance"

סוכר גורם להיפר אקטיביות בילדים

אין ספור מחקרים מדעיים ניסו ונכשלו להציג ראיה התומכת ברעיון זה. המיתוס נוצר כנראה בשנת 1974, כשד"ר ויליאם קרוק, כתב מכתב לאקדמיה לרפואת ילדים בארה"ב והם פרסמו אותו. המתכתב מתחיל במשפט: "רק בשלש השנים האחרונות נעשיתי מודע לכך שסוכר… הוא הגורם המוביל להיפראקטיביות." מכתב, זה לא מחקר ומכתב אינו דורש גיבוי של נתונים וראיות מדעיות.. ולפי המכון הלאומי לבריאות הנפש "הרעיון שסוכר מעובד גורם ל-ADHD, או מחמיר עם הסימפטומים הוא תיאוריה פופולרית, אך יותר מחקרים מפריכים אותו מאשר תומכים בו.

University of Arkansas for Medial SciencesBusiness Insider,NIH

לבני האדם יש רק חמישה חושים

ראיה, שמיעה, טעם, ריח וחוש המישוש הם רק ההתחלה. אל תשכחו את שיווי המשקל, טמפרטורה, זמן וגם – את המודעות שלנו לגוף (שחוסכת לנו מלהיתקע כל הזמן בדברים) ואת חוש הכאב. Business Insider

אכילת גזר משפרת את ראיית הלילה שלנו

ויטמין A חשוב לגוף האדם ונמצא בגזר. הוא טוב לבריאות העיניים, במיוחד למי שראייתו לקויה. אבל אכילה של כמה שורשים כתומים לא תיתן לכם כוחות על. המיתוס עצמו כנראה התחיל את חייו כחלק ממכונת התעמולה הבריטית בזמן מלחמת העולם השניה. באותו הזמן ביקשה ממשלת בריטניה להסתיר את קיומה של טכנולוגיית ראדר שאיפשרה למפציצים שלה לתקוף בחושך.

Tech InsiderSmithsonian Magazine

טפשת הריון

מחקרים בנושא זה מראים תוצאות מעורבות במקרה הטוב. חלק מהמחקרים שנעשו על הזיכרון השמיש בזמן הריון מגלים שיש ירידה קלילה בביצועים, אך מחקרים אחרים לא מראים כל שינוי. למעשה, יש יותר ויותר ראיות המצביעות על שינוי לטובה אצל נקבות בזמן ההריון (יכולת סדר ואירגון טובה יותר ובכלל עליה ביכולות, לפחות לפי מחקר שנערך על עכברושים.

הגיוני מאוד, למשל, שדווקא נשים בהריון ואימהות חדשות, שצריכות לדאוג ליותר דברים ולדברים חדשים, שהמוח שלהן יקבל איזו זריקת עידוד מהטבע ולא להיפך.

Dr. Myra Wick/Mayo ClinicNew Scientist

שיער וציפרניים ממשיכים לגדול לאחר המוות

לא ממש. לעומת זאת, העור מסביב מתכווץ ומתייבש ולכן למראית עין קיימת גדילה נוספת.

Lecture Notes: Dermatology,Tech Insider

לוקח שבע שנים למסטיק שנבלע לצאת ממערכת העיכול

שוב לא. מסטיק ברובו אינו ניתן לעיכול. אך אם בלעתם אותו הוא יצא מהצד השני ממש כמו כל דבר שאוכלים ושהגוף אינו מעכל. אז מתי בכל זאת תהיה בעיה? כאשר יחד עם המסטיק תבלעו עוד דברים שמקומם אינו במערכת העיכול, כמו במקרה של הילדה בת ה-4 שבלעה מסטיק ובו ארבעה מטבעות, מה שגרם לה לחסימת מעיים.

Business InsiderScientific American

צריך לחכות שעה אחרי האוכל כדי ללכת לשחות

הרעיון המסדר מאחורי תיאוריה זו הוא שתהליך העיכול דורש העברה של דם נוסף מהגוף לאזור הקיבה, וכשיש פחות דם לשרירים, הסיכוי שלהם להתכווץ הוא גדול יותר. הבעיה היא שאין שמץ של ראיה או מחקר התומך ברעיון היפה הזה. למעשה, מקורות רבים מציינים שאין מקרה מתועד אחד של מישהו שטבע בגלל התכווצות שרירים שנובעת מבטן מלאה. התכווצויות קורות כששוחים אבל הן לא נגרמות בגלל מה שיש לנו בקיבה. ואם אתם כבר שוחים ויש לכם התכווצות שרירים, הדבר הנכון הוא לצוף קצת ולתת לזה לחלוף.

Business InsiderWashington PostTodayIFoundOut.com

חובה לשתות שמונה כוסות מים ביום

שמירה על כמות הנוזלים בגוף היא דבר חשוב, אך ההתעקשות על 8 כוסות היא קצת מוזרה. באנשים בריאים, לא מצאו המדענים שום קשר בין צריכת מים למחלות כלייה, מחלות לב, רמות נתרן או איכות העור. חשוב לשים לב שמים הם נוזל חסר קלוריות וככזה, הם מהווים תחליף מצוין למשקאות אחרים (במיוחד מוגזים ומשקאות ספורט ואנרגיה) ומי ששותה אותם צורך באופן כללי פחות קלוריות.

כלל טוב הוא לשתות כשצמאים, ואין צורך לספור את הכוסות.

Business InsiderFiveThirtyEightNutrition Reviews

סודה אינה מחזירה לגוף נוזלים כמו מים צלולים

רק מפני שסודה היא מבעבעת ותוססת, זה לא אומר שהיא פחות טובה לגוף. באחד מהמחקרים המפריכים טענה זו נתבקשו הנסיינים לרכב על אופניים עד שהורידו 4% ממשקלם העצמי. מיד לאחר מכן הוגשו להם נוזלים לשתייה. בפעם אחת מים רגילים, בפעם השנייה סודה, בפעם השלישית מים מסוכרים ובפעם הרביעית והאחרונה סודה מסוכרת. והתוצאה? הגזת המים אינה גורמת לשום שינוי כשמדובר בהשבת נוזלים לגוף.

International Journal of Sports Medicine

שתיית צ'ייסר יכולה לרפא האנגאובר

זהו מיתוס, זה לא יעזור לכם להרגיש טוב יותר בבוקר. לכל היותר זה יאריך את משך ההאנגאובר. אותו כנ"ל לגבי קפה על הבוקר אחרי לילה של שתייה. בדומה לאלכוהול, קפה גם הוא משקה משתן, כך שהוא יגרום לגוף להתייבש יותר ובכך להאריך את ההאנגואבר. Business Insider

אכילה לפני שתיית אלכוהול תשמור עליכם פיכחים יותר

לאכול משהו לפני לילה של שתייה אכן משנה משהו בספיגת האלכוהול בגוף. זה רק משהה במעט אותה, אך לא מונע. הגוף סופג את האלכוהול לאט יותר לאחר ארוחה דשנה. כך שאם אוכלים טוב לפני שתיה זה יכול להקטין במעט את תופעת ההאנגאובר, אך לאכול הרבה לאחר ששותים זה לא מומלץ ולא עוזר בכלל להאנגאובר. Business Insider

סוכר חום יותר בריא מסוכר לבן

אם הוא בצבע "אדמה" זה לא אומר שהוא בריא יותר. ובכלל, הצבע מגיע מסירופ דביק שנקרא מולסה. בסוכר חום יש קצת מולסה. למעשה סוכר חום הוא סוכר לבן על קצת מולסה. כך שזיקוק נוסף שלו יהפוך אותו, ניחשתם – לסוכר לבן. ולמרות שבמולסה יש קצת ויטמינים ומינרלים כמו אשלגן ומגנזיום, זה לא ממש מספיק כדי לעשות איזה שינוי, גם אם תנסו לבלוס חבילת סוכר חום שלמה. אז ככל שזה נוגע לגוף שלכם, סוכר חום וסוכר לבן – זה היינו הך ואותו הדבר.

Business Insider,"The dispensatory of the United States of America," Self Nutrition Data

לשבת יותר מדי קרוב לטלביזיה זה מזיק לעיניים

הכי הרבה שזה יזיק לכם זה קצת כאב ראש (שנובע מאימוץ יתר של העיניים). השמועה הזו התחילה כנראה עם טלביזיות מאוד ישנות, שפלטו קצת קרינת רנטגן. מאז, עבר המון זמן. New York Times

חיסון גורם לאוטיזם

אם מישהו מעלה את הנושא הזה מולכם, הסבירו לו בסבלנות שכל הרעיון התחיל במחקר אחד, שהופרך לחלוטין ונמשך חזרה. במחקר המטופש הזה נבדקו רק 12 ילדים ונטען בו שיש קשר בין חיסון MMR, לאוטיזם. המחקר לא רק שהיה פגום, אלא שהוחדרו אליו נתונים שקריים, רק כדי להוכיח את הנקודה. מאז, אין ספור מחקרים ניתחו את הנתונים של מעל מיליון ילדים והוכיחו מעל לכל ספק שאין שום קשר בין חיסון לאוטיזם. פחדים ושמועות בקשר לקשר הזה ממשיכים לצוץ בשל התבטאויות של כל מיני מפורסמים ואנשי ציבור, שלא ממש מבינים בזה. הדבר גרם לחזרה של מחלות שחשבנו שנפטרנו מהן כמו חצבת, במיוחד בשכונות עשירות בלוס אנג'לס, שכמות הילדים שנדבקו בה זהה כעת למקומות כמו צ'אד או דרום סודאן..

Business Insider (123), PBSThe Lancet

סוכר הוא הגורם לסכרת

אכילת סוכר באופן רגיל אינה גורמת לסכרת. איגוד הסכרת האמריקני, בעוד שהוא ממליץ על הימנעות ממשקאות מוגזים, מצביע על כך שהגורמים לסכרת הם מורכבים ואין מספיק ראיות לכך שצריכת סוכר היא גורם ישיר. צריך לזכור שגם עליה במשקל וגם צריכת משקאות עתירי סוכר מעלים את הסיכון לסכרת.

Business InsiderTech InsiderAmerican Diabetes Association,PLoS ONE

האיידס הופץ בקרב בני האדם כי מישהו עשה סקס עם קוף

HIV לא עבר לבני האדם כתוצאה מסקס ביזארי כלשהו. הוא עבר כנראה דרך ציד של קופים למזון ועל ידי כך במגע של דם בדם.

Cold Spring Harbor Perspectives In Medicine

אפשר לבדוק גם את

רע מוכיח שהוא מוזיקאי מהזן העמוק

לפני כמה חודשים צלצל אלי חיים שמש וסיפר לי על הפרוייקט המוזר שלו, לקחת שלשה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *